Pomiar tętna podczas aktywności fizycznej jest niezwykle ważny, gdyż pomaga ocenić, czy wybrany przez nas trening jest właściwy i czy na przykład osiągniemy dzięki niemu zadowalające efekty. Jest to informacja o pracy naszego serca. Aby właściwie wykorzystać nasz potencjał, powinniśmy ćwiczyć zgodnie z rytmem naszego ciała i wybrać odpowiednią dla nas strefę treningową.
Strefy treningowe to procentowe zakresy tętna maksymalnego, w których należy ćwiczyć w zależności od celu naszego treningu. Łącznie istnieje 5 stref treningowych, a dla każdej aktywności są przygotowane inne przedziały. Należy dobrać inną strefę, gdy chcemy schudnąć, inną, gdy chcemy poprawić wydolność, a jeszcze inną, kiedy za cel postawiliśmy sobie lepszą kondycję sportową i rozbudowanie mięśni. Każdy z nas powinien zakwalifikować się do którejś z grup, zgodnie z własnymi oczekiwaniami i możliwościami.
W Internecie dostępne są wzory pozwalające obliczyć, jaka strefa byłaby dla nas idealna. Podstawowym elementem tych wzorów jest tętno maksymalne, czyli największa i maksymalna częstotliwość skurczów serca podczas wysiłku. Puls można zmierzyć na kilka bardzo prostych sposobów. Najprostszym z nich jest użycie pulsometru, jednak nawet jeśli takiego nie posiadamy, przy odrobinie wprawy jesteśmy w stanie sami orientacyjnie obliczyć wartość cyklu bicia serca. Warto trenować w sposób rozważny i świadomy. Warto pamiętać że nasze ciało samo daje nam wskazówki, wystarczy je prawidłowo odczytać. Ono najlepiej wie, jakie są jego możliwości i potrzeby, dlatego najpierw skupmy się na tym, co podpowiada nam organizm, a później dostosowujmy do tego nasze cele – wtedy ich osiąganie będzie najbardziej skuteczne.